top of page
301144824_10160430802859916_6939501589323026785_n.jpeg

טיול משפחתי דו-כוכבי ראשית בעמק אוץ׳ולאחר מכן בעמק שטובאי 

(אוגוסט 2022)

 

מאת ענת מונוסזון-אלטמן

צילום: ענת מונוסזון-אלטמן

 מידע כללי 

 מקומות לינה 

 סיכום הטיול 

הקדמה

סיכום הטיול בעמק אוץ ועמק שטובאי (טירול) עם בנות 7 ו-11 - אוגוסט 2022

סיפור הטיול

כללי 

טיסה

עם ריינאייר לממינגן, את הרכב קיבלנו במהירות האור ממש ונסענו ישירות לעמק אוץ (קצת יותר משעתיים).

בדיעבד חשבתי שאולי אפילו כדאי לישון באזור פוסן בלילה הראשון למי שלא אכפת לו להחליף מקומית לינה. ככה הנסיעה קצרה יותר ומרוויחים בוקר בגרמניה.

מדבקה לכבישים המהירים של אוסטריה

קנינו באינטרנט אחרי שקיבלנו את האוטו (כי זה מצריך מספר רכב) וזה חסך לנו לעצור לחפש בתחנות דלק

https://digitale-vignette-online.at/en

כרטיס סים

השתמשתי בeSim של Airalo קניתי מהארץ, הכי חשוב לבדוק שהמכשיר תומך.

לינה

בחרנו ללון בעיירה Umhausen, הסתבר שעבורינו היתה בחירה מעולה. הדירה היתה עם נוף מהמם, היה אפשר להזמין מאפים ולחמים טריים לבוקר שזה היה ממש נחמד. הדירה מאובזרת בצורה מצויינת והכל ממש מבריק. קיבלנו גם כרטיס אוץ שממש כיסה לא מעט הוצאות.

מזג האוויר ולבוש

למעט חצי היום הראשון התברכנו בימי שמש, אבל היות ורוב הימים עלינו על רכבלים הסתובבנו בעיקר עם ארוך, ברכבלים הגבוהים ממש זה מצריך לבוש חורף אמיתי אחרת קר מאוד להסתובב למעלה. למטה בעמק עצמו לקראת הצהרים אפשר גם קצר (היו סביב 22 מעלות).

מסלול הטיול 

 

יום 1 

היה יום גשום ולכן התחלנו בסברובסקי וזה עלה ממש על כל הציפיות! מומלץ בחום. הגשם הפסיק במהלך היום אז הצלחנו להנות גם מהגנים שמציעים מבוך, קרוסלה ועוד כמה דברים נחמדים.

משם המשכנו למגלשה באימסט (לא כלולה בכרטיס אוץ), הקטנה שלי פחדה אז הגדולה נהנתה משתי גלישות.

סיימנו את היום באגם פיבורגר כולל ארוחה במסעדה באמצע העיקוף. רצינו לעשות שייט קצר אבל תפס אותנו גשם אז רצנו חזרה לרכב לא לפני שהספקנו לצלם כמה תמונות מהממות.

יום 2 

התחלנו בתחנה העליונה של מפלי שטובאי. תכננו לרדת רק 2 תחנות אבל הנוף היה כל כך יפה שבסוף הלכנו הלוך חזור את כל המדרגות (הגדולה לא הכי זרמה עם הקושי כי בכל זאת 700 מדרגות אבל היה מהמם).

המשכנו לרכבל Acherkogelbahn (כלול בכרטיס אוץ), הגענו בדיוק ביום של פסטיבל ההרים לפארק, הבנות קיבלו צמר גפן מתוק בזכות הפסטיבל, המקום מתאים בעיני בעיקר לקטנים אבל גם הגדולה מצאה ממה להנות, אכלנו קינוח במסעדה המקומית לצלילי הפולקלור וריקודים לכבוד הפסטיבל.

המשכנו לפארק חבלים Xp adventure park שנמצא מחוץ לעמק (כחצי שעה נסיעה ולא כלול בכרטיס אוץ), כולם נהנו עד השמים, יש מסלולים הדורשים ליווי מבוגר.

סיימנו את היום ממש מאוחר במרחצאות אקווה דום עם כל התאורה המהממת והמגלשות.

יום 3 

התמקדנו ברכבל בזולדן ודרך הקרחונים. חנינו בחניון מול רכבל Gaislachkoglbahn ולקחנו אוטובוס 8404 לקרחון טיפנבך .לא היה הרבה שלג למעלה אבל הנוף מקסים. האוטובוס כלול בכרטיס אוץ! מי שעולה עם רכב משלם אגרה נוספת.

אחרי התצפיות ירדנו חזרה ולקחנו את רכבל Gaislachkoglbahn לתצפית העליונה, שם היה קרררר ועוצר נשימה. ישבנו לשתיה חמה וקינוח במסעדה יוקרתית למעלה מול הנוף (המחיר יקר אבל היה טעים ממש).

ירדנו לתחנת הביניים של הרכבל חזרה, שם יש מכוניות קרטינג שיורדות חזרה לעיירה (לא כלול בכרטיס)- השוס של הטיול!

סיימנו את היום במשחקי מיני גולף בדרך חזרה לעיירה שגם הם כלולים בכרטיס אוץ.

יום 4 

בחרנו לעלות לרכבל הפתוח של קוטאי khutai (כלול בכרטיס אוץ). הנוף למעלה מהמם, ירדנו רק לשני האגמים הראשונים. יש גם סכר אבל לא הגענו אליו כי הבנות היו עייפות למרות שתכננו לרדת עד למטה חזרה, קראתי שמדובר בשעה וחצי של הליכה נוחה.

תכננו להמשיך לרפטינג אבל לא הזמנו מראש ולא היה מקום בשום חברה,אז ממש כדאי להזמין למי שרוצה- כן יש מסלולי משפחות מגיל 6. סיימנו את היום בבריכה הטבעית ב Umhausen (כלולה בכרטיס אוץ). הקטנה נהנתה ממש אבל לנו היה קר להיכנס למרות שמלא מקומיים נכנסו למים הקפואים. לגדולה זה פחות התאים.

יום 5 

יום המעבר לעמק שטובאי.

בחרנו ללון בעיירה בשם Fulpmes- המיקום הסתבר כבחירה מצויינת עבורינו כי היה ממש קרוב לכל דבר וקיבלנו גם כרטיס שטובאי מבעלת הצימר.

בעיירה יש מספר מסעדות מצוינות, אכלנו למשל במסעדת האיטלקית Casanova וגם במסעדה משפחתית עם מאכלים מקומיים ממש מיוחדים כולל לימונדת וורדים (המבוגרים קיבלו אותה בתוספת יין).

בחרנו להתחיל את היום הזה בנקיק לאוטש שהיה קצת המוני אבל יפה ובסיבוב באגם Achensee.

באגם שכרנו אופניים בעיירה Maurach. בערך כ-50 מטר מהחנות מתחיל שביל אופניים שמגיע עד לאגם. אנחנו רכבנו עד לנקודת השכרת סירות הפדלים ב Petrisau בה שטנו כחצי שעה ורכבנו חזרה. הינו לחוצים לקראת סגירת חנות האופניים אז לצערי לא היה לנו זמן לשבת אפילו לגלידה כי הגענו יחסית מאוחר. כל הסיפור לקח כשלוש שעות עם מלא עצירות למנוחה ולתמונות. בחזור יש קצת עליות ומי שקשה-נאלץ ללכת קצת ברגל,לא נורא בכלל.

יום 6 

את היום המלא הראשון בעמק שטובאי (כניסה ויציאה ממנו עולות 3.5 יורו כל פעם) ניצלנו לעלייה לקרחון שטובאי (הרכבל כלול בכרטיס שטובאי שקיבלנו בצימר) ,שם בתחנה האמצעית ביקרנו במערת הקרח שמצאת כ-10 דקות הליכה מתחנת הרכבל (תוספת קטנה מבחינת התשלום). נרשמה התלהבות גם אצל המתבגרת שהצהירה שלא מתלהבת מנופים.

המשכנו לתחנה של Top of Tyrol, חייבת לומר שזו התצפית שהכי פחות הרשימה אותי בכל הטיול אולי בגלל שמצב הקרחון הוא ממש עלוב מבחינת השלג, אבל גם הנוף עצמו היה פחות מהנוף ברכבל של זולדן למשל.

אחרי כוס יין חם ומילקשייק נסענו למפלי גראווה הנמצאים במרחק של 10 דקות נסיעה מקרחון שטובאי פלוס 10 דקות הליכה מהחניה. זכינו ביום שימשי חם ובילינו בכיסאות הנח לפחות חצי שעה בוהים בעוצמת המפל ונהנים מנתזי המים.

אחרי כל זה הגענו לרפטינג שחששתי שלא יתאים לקטנה,אבל היה לגמרי משפחתי רגוע וכייפי לכולנו. כן נדרש תיאום מראש, אז תיאמתי יומיים לפני עם אחת החברות שראיתי בחוברת של כרטיס שטובאי באמצעות המייל.

יום 7 

התחלנו את היום במגלשות מידרס. הקטנה שלי לא הסכימה להתגלש אז ביליתי איתה לפחות שעה וחצי במשחקי המים על ההר ממנו יוצאות המגלשות (הרכבל כלול בכרטיס שטובאי וגם גלישה אחת בחינם). יש שם מסלול משחק המדמה סכר מים,רפסודה קטנה,מסלול מים אתגרי קטן (עדיף עם בגד ים למקרה ונרטבים) וגם מתקנים לקטנטנים.

לפי הגדולה שלי מסלול הגלישה היה מפחיד יותר מהמסלול באימסט.

מיד לאחר מכן נסענו לרכבל של שליק 2000 (נמצא בכפר בו בחרנו לישון) שבסיומו יש מסלול דיסקיות (מקבלים אותן בקופה תמורת פיקדון של 3 יורו ושומרים בתיק. בהחזרת הדיסקית מקבלים 2 יורו חזרה). אנחנו בחרנו לעלות עד לתחנה העליונה ולרדת את כל ההר ברגל (לנו לקח כ-4 שעות אם לא יותר). מסלול הדיסקיות מתחיל כשמגיעים לאגם הנמצא ב2/3 מהירידה. האגם מתאים לרחצה למי שזכר להביא בגדי החלפה ומגבות. נרשמה התלהבות ממש (אצלנו מהנופים ואצל הבנות בעיקר מהדיסקיות בסוף).

סיימנו את היום במרחצאות שטובאי שגם הן נמצאות בכפר שישנו בו. 3 שעות חינם למחזיקי הכרטיס, דורג כפחות מהנה מאקווה דום באוץ כמובן גם מבחינת טמפרטורת המים וגם מבחינת המתקנים.

יום 8 

היה אמור להיות גשום (אבל בסוף היה חם ולח מאוד עם כמה טיפות של גשם) הבנות בחרו לעשות קניות באינסברוק, אז זרמנו (חניה בקניון Sillpark, בו יש גם הפריימרק וגם סופר למעוניינים להצטייד באוכל בסוף היום).

יום 9 

ביום העזיבה בדרך לממינגן נסענו לערוץ Partnachklamm שזכרתי כאחד היפים מטיולים קודמים, המשכנו לגשר התלוי Highline179 וסיימנו את היום התצפית על טירת Neuschwanstein, לא נשארו כרטיסים להיכנס אז נהננו מהנוף מלמטה.

הערות וטיפים

הדבר היחיד שלא זכינו לעשות זה מצנחי הרחיפה שממש חלמנו עליהם אבל מזג האוויר התקלקל לקראת הסוף והיתה עננות סמיכה,אז השארנו את זה לטיול הבא.

לחצו כאן לפתיחת הפוסט המקורי עליו מבוסס חלק הסיכום בעמק אוץ.

לחצו כאן לפתיחת הפוסט המקורי עליו מבוסס חלק הסיכום בעמק שטובאי.

bottom of page