top of page
308717316_10160782895478442_6760575421964002948_n.jpeg

חופשה משפחתית בחבל אלגוי, גרמיש, חבלי ארץ נוספים בבוואריה וכן מספר גיחות לטירול (ספטמבר 2022)

מאת עמית הרפז

צילום באדיבות עמית הרפז

 מידע כללי 

 מקום לינה 

סיכום הטיול 

הקדמה

פעם ראשונה בחבל אלגוי \ בוואריה. החלטנו למצוא צימר עם כרטיס ההטבות Königscard ולנצל את ההטבות שלו. מראש בנינו מפה בגוגל my maps וסימנו את כל האטרקציות שאנחנו מעוניינים בהם. אחרי שראינו איפה מרוכזות האטרקציות שלנו, מצאנו 2 צימרים מרוחקים יחסית אחד מהשני, כדי לעשות 2 כוכבים.

טיפ: בכרטיס יש אטרקציות יומיות (למשל אפשר רכבל אחד פעם ביום) ויש אטרקציות שבועיות (סאונות – פעם בשבוע), אז כדי למקסם את האטרקציות, כדאי להחליף צימרים (ואז מקבלים כרטיסים מחדש).

פירוט המסלול לפי ימים

יום 1 

נחתנו ב 17:00 בממינגן וישר יצאנו לקחת את הרכב מסיקסט.

טיפ: במפות גוגל אפשר לסמן את האזור שתהיו בו לבקש לשמור אותה אופליין. אבל כדאי מראש לפתוח את המפה המותאמת (ב my google maps) שבניתם, עם כל ההתאמות שלכם, כי היא לא תיפתח ותהיה שכבה במפה במידה ואין לכם אינטרנט.

קיבלנו את הדירה וחיפשנו משהו לאכול. 20 מטר מאיתנו היתה מסעדה יוונית בשם Pantheon שאהבנו. אוכל טעים.

לעומת זאת, בדירה ששכרנו לא היה אינטרנט.

טיפ: קנינו 3 כרטיסי סים Pre-Paid בגרמניה. המלצה שלי - תעשו חבילה בארץ. הסתבר שכדי שהפעלת הסים כרוכה בתהליך מסורבל.

יום 2 

יום גשום. נוסעים לעיירה באד-טולץ (Bad Tölz). יש שם מגלשות הרים, פארק חבלים וסאונה (כולם בכרטיס). נופים יפים בדרך אבל בעיירה עצמה פקק גדול. הגענו והתחלנו להסתובב במדרחוב. להקה מקומית שרה. בגלל הקור נכנסנו לאכול באחת המסעדות במקום לטייל. נסענו למגלשות הרים, שגם שם גוגל טרנסייט הסביר לנו שסגור בגלל מזג האוויר. המשכנו לספא (Kristall Therme) מקבלים 4 שעות חינם כולל סאונה. למי שמתעניין, לילדים המקום די עלוב, בריכות לא חמות במיוחד. אבל במתחם המבוגרים חבל על הזמן.

יום 3 

היום אמור היה להיות איזור גרמיש. אבל בגלל מזג האוויר החלטנו לנסוע קרוב לעיירה בשם Oberammergau. מסתבר שזו עיירה תיירותית די גדולה. למרות הערפל החלטנו לעלות ברכבל (חינם עם הכרטיס). למעלה יש מסעדה טובה ונוף שאמור להיות מדהים (לנו היה ערפל). הסתובבנו קצת, ישבנו לאכול. (גולש, בירה, קייזרשמרן) ובסוף גם התבהר וראינו את הנוף המדהים. ירדנו מההר והסתובבנו בעיירה עם כל התיירים. אח"כ נסענו לצימר, השארנו את הילדות (בחירה שלהן) ונסענו לספא נוסף בשם Kristall-Therme (אותה רשת) בעיירה Füssen. הספא הזה התברר כיותר ידידותי לילדים, אבל מקבלים שם רק שעתיים חינם וללא סאונה (הסאונה בתשלום נוסף).

יום 4 

עזבנו את הצימר הראשון ועברנו לשני בעיירה Nesselwang. עדיין קר מדי לגרמיש. נפתח חלון הזדמנויות ספונטני (הילדות רצו ברנדי מלוויל במינכן, ויש בעיר פסטיבל) - החלטנו לנסוע בפעם הראשונה לאוקטוברפסט המקורי. רק שאני לא פראייר – קודם אוקטוברפסט ורק אח"כ קניות. להיכנס למינכן עם רכב בזמן הפסטיבל לא רציתי, אז נסענו לפרברים ומשם לקחנו את המטרו U3 שמגיע גם לאוקטוברפסט וגם ולעיר העתיקה.

הגענו לאוקטוברפסט. הילדות עשו מתקנים ושערות סבתא. יקר. כל מתקן הוא בפני עצמו. כרטיס לרכבת הרים 12 יורו. נכנסנו לאחד האוהלים.מסיבה! מדהים. ישבנו כמו כולם, אכלנו ושתינו בירה. אחרי שסיימנו הלכנו ברגל לעיר העתיקה. טיילנו ועשינו קצת שופינג. וחזרנו במטרו לאיפה שהשארנו את האוטו.

נסענו לצימר החדש מאוחר בלילה. קיבלנו דירה חדשה מהניילונים (כמעט). בית דירות חדש מינואר בשם Alepntenne. הכל נקי, מודרני, מעוצב ומאובזר. קיבלנו דירה יותר קטנה ממה שהזמנו (הילדות ישנו בסלון) אבל היה כבר מאוחר אז לא שאלנו. רק למחרת ביררנו ובתוספת של 25 יורו ליום, החלפנו לדירה יותר מרווחת. קיבלנו גם כרטיסים חדשים של Königscard.

הערה: עדיין לא ידענו בזמנו – אבל זה הזמן להגיד שהעיירה הזו (על הגבול עם אוסטריה) היא עיירה מקסימה. מצאנו בה הרבה מקומות טובים לאכול. האוירה שם טובה, יש רכבל לטייל, נחל. מקום שמשכיר אופניים חשמליים. ולכן אנחנו ממליצים בחום להתאכסן שם, במיוחד בצימר שהיינו.

יום 5 

מזג האוויר השתפר.

אחרי שהעברנו את כל הדברים לדירה הגדולה והצטיידנו בסופר במצרכים, נסענו לראות את הספסל הענק ולטייל עוד באזור, באגם ובמפלים. משם המשכנו לעיירה Kempten. קצת טיול וקניות. משם נסענו שוב לספא בפיוסן (הפעם עם הילדות). במתחם הרגיל יש בריכה עם בר קוקטיילים שהילדות הזמינו והצטלמו עם. ביציאה מהספא בערב אכלנו ארוחת ערב במבשלת בירה Schwangau Castle Brewery. ולבסוף טיילנו בעיירה Füssen ואכלנו גלידה.

טיפ: הדרך מפיוסן לדירה שלנו עוברת דרך אוסטריה, ואז גם גילינו שהדלק באוסטריה זול משמעותית (20 סנט לליטר) מגרמניה. אז שווה לתדלק באוסטריה.

יום 6 

התחלנו את הבוקר בלי הילדות, בטיול בעיירה. עלינו על הרכבל Breitenbergbahn (חינם עם הכרטיס) שבעיירה, וטיילנו בהרים. ספגנו את האווירה, קפה ועוגה. חזרנו לצימר לקחת את הילדות ונסענו לטירת Neuschwanstein. מאחר שלפני כמה שנים בטיול לשוויץ עשינו כבר גיחה לטירה, החלטנו לא להיכנס הפעם, אלא רק לעלות על גשר מארין שנותן תצפית מרהיבה על הטירה. אח"כ נסענו למפלי Lechfall ולמסלול בצמרות העצים (שאגב מתחיל בגרמניה ומסתיים באוסטריה).

יום 7 

אשתי החליטה שמאחר שוויתרנו על גרמיש בצימר הקודם, היא רוצה לנסות שוב. אבל בגלל שעברנו לצימר באזור אחר אז זו נסיעה של שעה וחצי לכיוון.

אז התחלנו את הבוקר בנסיעה לגרמיש (שעוברת דרך אוסטריה) ורק שכבר ממש ירדנו לאוטוסטרדה נזכרנו שאין לנו מדבקה לכבישים באוסטריה (יש לוודא לפני תחילת הנסיעה איפה הדרך עוברת והאם נדרשת מדבקה).

המשכנו בנסיעה לגרמיש, וכבר היינו ממש קרובים (עניין של 20 דקות) אבל פתאום פקק. אחרי 20 דקות המתנה בלי לזוז הבנו שהכביש סגור ולא יודעים מתי ייפתח. עיקוף הוא יותר מדי ארוך ולכן החלטנו לשנות את תוכנית היום ולעשות את הגשר התלוי Highline 179 שראינו בהלוך.

לפני הגשר, עוד באוסטריה עצרנו ועלינו על רכבל Bichlbach Almkopfbahn. מזג האוויר היה מעולה. נוף מדהים. מסעדה טובה. בירה. קייזרשמרן. מה עוד אפשר לבקש?

ירדנו והמשכנו בדרך. עלינו ברכבל לגשר Highline 179. מפחיד!! 100+ מטר גובה, 400+ מטר אורך, ורוח שמנדנדת אותך מעל הכביש המהיר. ובכל זאת חצינו את כולו. 5 דקות הליכה לכיוון ועוד מלא תמונות.

משם נסענו לאגם Heiterwanger See.

אנקדוטה: קארמה היא אמיתית. בסיום של Highline 179 נתנו את כרטיס החניה שלנו למשפחה אחרת, וכשהגענו לאגם, משפחה אחרת שבדיוק עזבה את האגם הציעה לנו את הכרטיס שלהם.

באגם יש דשא ומשחקים לילדים. לנו היה שיט בחינם בסירה. אבל בגלל שמשך ההפלגה הוא שעתיים וכבר נהייה מאוחר, החלטנו לוותר. במקום זה הסתובבנו באזור, עשינו מתקנים ונחנו בסבבה.

לסיום, נסענו לעיירה Reutte. קצת סופר והביתה.

יום 8 

גרמיש – ניסיון נוסף. נסענו הפעם בדרך אחרת (שאולי לא תהיה חסומה). עברנו דרך האגם Plansee והשמורה Ettaler Forst. האגם בדרך מדהים. עצרנו כמה פעמים לצלם ולהצטלם.

אחרי שעה וחצי הגענו לגרמיש. עלינו על הרכבל Eckbauerbahn. משום מה חשבנו שיש מלמעלה עד למטה מגלשות אלפיניות (לפי מפות גוגל) אבל לא. יש מגלשות למטה וגם יש אומגה, אבל הם כבר היו סגורים לעונה.

למעלה הנוף מטמטם. טיילנו באזור ובסוף התיישבנו במסעדה. שולחן בחוץ מול ההרים. גולש, בירה, קייזרשמר... ואנחנו מסודרים.

ירדנו מההר והתקדמנו ברגל לנקיק Partnachklamm. הליכה ארוכה רק כדי להגיע לשם. אין כניסה למכוניות פרט למי שגר שם. הנקיק עצמו נחמד, אבל ראינו הרבה יותר טובים בזלצבורג ובטירול, וגם שיותר נוח להגיע אליהם.

בסיום המשכנו לאינסברוק (הסיבה החבויה של אשתי שבגללה התעקשנו להגיע לגרמיש). קצת קניות בפריימרק (כולל מזוודה נוספת) ומשם לטיול לילי בעיר העתיקה של אינסברוק. ב 21:00 נכנסנו למסעדה איטלקית.

שעה וחצי נסיעה לצימר. הגענו בחצות ופשטנו על המקרר.

יום 9 

קמנו מוקדם בבוקר (אני ואשתי, הילדות ישנו) לרכיבה על אופניים. יומיים קודם התקשרנו לחנות אופניים בעיירה לשריין לנו אופניים חשמליים להיום (חינם עם הכרטיס). לפי התחזית מזג האוויר סגרירי, אך בצהריים הגשם חוזר. אנחנו במטרה לעשות את הרכיבה לפני שיתחיל הגשם.

לקחנו את האופניים ורכבנו בשדות של העיירה, לצד נחל Vils, עד לאגם Alatsee. בדרך עוברים את הגבול לאוסטריה (האגם בעיירה האוסטרית Vils). העיירה Vils קטנה וחלומית. כשהגענו לאגם קשרנו את האופניים והמשכנו לטייל ברגל. האגם מקסים. פרות רועות ליד. אנשים רצים ומטיילים. התיישבנו על ספסל ונהנינו מהאווירה.

הרכיבה חזרה לחנות הייתה מרוץ נגד הזמן. באמצע הדרך התחיל טפטוף , אך למזלנו הצלחנו להגיע לחנות לפני שהפך לגשם שוטף.

טיפ: עשינו את ההזמנה בטלפון. כשלקחנו את האופניים בחנות לא ביקשו מאיתנו פיקדון. רק את הכרטיסים. כשהחזרנו את האופניים, הבחורה רק אמרה לנו שלום ותודה. לא בדקה שהחזרנו את האופניים שלמים. פשוט קל ומדהים, אל תוותרו.

כפי שהיה כתוב בתחזית, הגשם חזר!

חזרנו לצימר בשעה 12:15. הדירה הגדולה שהיינו בה בימים האחרונים (קרקע) הייתה מוזמנת להיום אז היינו צריכים לעזוב אותה לדירה אחרת (קומה 1) באותו גודל. העברנו את כל הדברים לדירה החדשה (השלישית).

אח"כ נסענו ל Nesselwang ועלינו על רכבל Alpspitzbahn (כן, בגשם. מה לעשות). גם היינו רעבים, והמסעדה למעלה הייתה מעולה. מרק גולש, בירה, קייזרשמרן... כשנרגע ירדנו מההר ונסענו לעיירה Kempten למוזיאון ולהסתובב בעיר העתיקה (יפה, אבל היה גשום). אח"כ השלמנו קצת קניות וחזרנו לדירה.

יום 10 

הילדות נשארות בצימר לראות נטפליקס (חשבון מהארץ) ואנחנו מחליטים לנסוע רחוק, שוב לספא שמתאים למבוגרים שהיינו בו בהתחלה (Kristall Therme) למרגלות אגם מקסים בעיירה Kochel. את ארוחת הבוקר החלטנו לאכול בדרך על רכבל Hahnenkamm Bergbahn. היה ערפל אבל שהתבהר בהמשך. המסעדה למעלה טובה.

אנקדוטה: המוכרת שכחה להביא לנו את הקייזרשמרן, ואחרי זמן כשהזכרתי לה, היא הציעה קפה פיצוי. אמרתי לה שבמקום זה אני רוצה תמונה. היא ממש צחקה כשבמקום לתת לה את המצלמה היא הבינה שאני רוצה להצטלם איתה.

המשכנו לספא ובדרך עצרנו לצלם באגם Plansee כשהיו הפוגות מהגשם. הגענו לספא בצהריים, והיינו שם כ-3 שעות. ב 16:00 כבר היינו רעבים אז נסענו חזרה לצימר. עברנו דרך מקדונלדס ב Füssen להביא לילדות ארוחה. מהצימר נסענו 200 מטר למסעדה ביישוב. אוכל טוב, בירה טובה.

חזרנו לדירה והתחלנו לארוז. הטיסה למחרת ב 7:15, אנחנו יוצאים מהדירה ב 3:30.

טיפ: שדה התעופה בממינגן נפתח בשעה 5:00. אין מה להגיע לפני כי הדלתות סגורות. למי שמחזיר שם רכב, יש כספת בפינה של החניה שניתן לזרוק שם את המפתחות.

סיכום החוויה

לחצו כאן לפתיחת הפוסט המקורי עליו מבוסס הסיכום. 

bottom of page